pytanie Zadaj nam pytanie
Skorzystaj z formularza on-line
Strona główna linia Blog

Blog

Optymalizacja konstrukcji stalowych – nawet do 50% oszczędnościData: 10/12/2019

Optymalizacja konstrukcji stalowych – nawet do 50% oszczędności

Optymalizacja konstrukcji stalowych – nawet do 50% oszczędności 

 

Jeśli planujesz wybudować halę stalową, na pewno będziesz chciał zrobić to z najlepszej jakości materiałów, ale w rozsądnej cenie.

Inwestorzy, zamawiając projekt swojej hali stalowej, najczęściej trafiają do biura projektowego, które zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju projektów, co jednak często oznacza, że nie specjalizuje się ono w konstrukcjach stalowych. Taka decyzja, często wynikająca z niewiedzy, pociąga za sobą różne konsekwencje.

Projektanci z biur projektowych często dobierają materiały nietypowe, trudno dostępne, i w zawyżonej ilości w stosunku do wymiarów budynu. Posiłkują się przy tym materiałami z katalogów, bazując przeważnie na asortymencie tylko jednego producenta. Takie rozwiązanie niekoniecznie jest najlepsze.

Aby zadbać o optymalne rozwiązania konstrukcyjne, najlepiej zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w projektowaniu wyłącznie konstrukcji stalowych. Jako firma wykonawcza, opierając się na naszym doświadczeniu i sprawdzonych rozwiązaniach, jesteśmy w stanie zoptymalizować ok. 90% projektów wykonanych przez projektantów zewnętrznych. Pozwala to w niektórych przypadkach na oszczędności na materiałach konstrukcyjnych nawet do 50 %, w porównaniu do wyceny sporządzonej na podstawie powierzonego, pierwotnego projektu.

Dość istotną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę w procesie projektowania i późniejszej budowy hali stalowej, są przepisy pożarowe. Malowanie konstrukcji farbami ognioochronnymi, pęczniejącymi jest dość pracochłonne i drogie w wykonaniu. Współczynniki ogniowe narzucone przez Strażaka na etapie starania się o pozwolenie na budowę mogą generować niemałe koszty. Dlatego też tą kwestię najlepiej jest ustalić jeszcze przed wykonaniem dokumentacji konstrukcyjnej, mając na uwadze przeznaczenie budynku pod konkretną działalność. Pozwoli to już na wstępnym etapie oszacować realne koszty budowy, bez dodatkowych niespodzianek w postaci "extra dopłaty" za dostosowanie budynku do narzuconych wymagań ochrony przeciwpożarowej. W niektórych przypadkach udaje się wyeliminować zabezpieczenia ppoż., co pozwala na obniżenie finalnego kosztu wykonania hali stalowej.

Podczas optymalizacji projektujemy hale stalowe z typowych i łatwo dostępnych materiałów. Mamy przez to możliwość zakupu stali w korzystnych cenach oraz jej dostawę w krótkim czasie, co z kolei pozwala nam na skrócenie procesu produkcyjnego i zapewnienie szybszych terminów realizacji zamówienia. Dobieramy długości handlowe materiałów dostępnych u producentów w taki sposób, aby na etapie produkcji nie powstawały odpady (lub powstawało ich jak najmniej), za które Inwestor musi zapłacić. Całość projektowana jest tak, aby obliczenia i zastosowane materiały spełniały wszelkie wymogi, narzucone przepisami prawa a jednocześnie były bezpieczne w użytkowaniu. Jest to dla nas najważniejsze.

Optymalizując projekt w naszej firmie, poszukujemy rozwiązań z użyciem innych technik obliczeniowych, innych warunków podparcia, czy schematów statycznych ram głównych i materiałów. Niejednokrotnie wystarczy zmienić węzły ze stałych na przegubowe lub odwrotnie, aby zmniejszyła się waga stali, przekroje słupów lub dźwigarów. Staramy się również wyeliminować niestandardowe rozwiązania takie jak połączenia spawane i zastąpić je tańszymi połączeniami skręcanymi. Wykonana w naszej firmie prefabrykowana konstrukcja stalowa jest tańsza w dostawie i montażu, niż ta sama konstrukcja spawana na budowie.

Jeśli posiadasz własny projekt hali z płyty warstwowej,  zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.  Bezpłatnie przeanalizujemy powierzoną dokumentację i w razie potrzeby wykonamy projekt zamienny, dzięki czemu zoptymalizujemy koszty wykonania budynku. Taki projekt nie będzie wymagał nowego, zamiennego pozwolenia na budowę, ponieważ nie będzie zawierał tak zwanych „zmian istotnych”.

 

 

Jeśli zaciekawiło Cię to co przeczytałeś, a chciałbyś się dowiedzieć więcej zapraszamy do kontaktu.

 

FPHU Grażka – Hale Stalowe

tel. 508 123 211 lub 41 254 53 56 

e-mail:  halewycena@gmail.com

 « Wróć