pytanie Zadaj nam pytanie
Skorzystaj z formularza on-line
Strona główna linia Blog

Blog

Renowacja czy budowa nowej hali?Data: 15/04/2020

Renowacja czy budowa nowej hali?

Renowacja czy budowa nowej hali?


Często spotykamy się z tym pytaniem. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy m.in. od zasobności naszego portfela, terminów realizacji na jakie możemy sobie pozwolić, zakresu prac do wykonania itp.

Przede wszystkim należy pamiętać, że istniejące już od kilku/ kilkunastu lat budynki niekoniecznie będą spełniać obecne wymogi dotyczące ich wytrzymałości czy rozwiązań konstrukcyjnych. Przy modernizacji starszych obiektów przeważnie należy zrewidować poprawność wykonanej konstrukcji. Z reguły trzeba ją też wzmocnić dodatkowymi elementami stalowymi oraz zabezpieczyć antykorozyjnie. Często też musimy „pracować” tylko na tym co już jest, ponieważ mamy ograniczone możliwości odnośnie zwiększenia np. wymiarów czy wysokości hali.

Nowe obiekty projektowane są już z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa oraz polskich norm, co gwarantuje nam bezpieczeństwo w późniejszym użytkowaniu hali magazynowej czy produkcyjnej. Ponadto przy budowie nowej hali stalowej, stosujemy zupełnie nowe materiały, prosto od sprawdzonych producentów i dostarczamy na nie atesty, deklaracje zgodności, aprobaty. Najważniejszym atutem nowych budynków jest to, że taką halę można od podstaw zaprojektować i dopasować do obecnych a także przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa, co przy używanych konstrukcjach niekoniecznie jest możliwe.

W przypadku modernizacji istniejących obiektów, z reguły takie prace kosztują niewiele mniej, niż postawienie całkiem nowego budynku. Przy modernizacji, w zależności od ustalonego zakresu robót, dochodzą koszty rozbiórki / usunięcia starych materiałów z elewacji, renowacji i/lub przeróbki istniejącej konstrukcji oraz jej ponowne zabezpieczenie poprzez malowanie (aby ocynkować konstrukcję, należy ją całkiem zdemontować i dostarczyć do ocynkowni i ponownie zmontować co generuje dodatkowe koszty), montaż nowych elementów poszycia, stolarki okiennej i drzwiowej, rynien, obróbek. Dodatkowo dochodzi koszt nowych śrub, wkrętów, uszczelniaczy itp. drobniejszych elementów, niezbędnych do montażu.

Mimo, iż renowacja hali wydaje się być opcją tańszą, z uwagi na mniejszą ilość potrzebnych nowych materiałów, to na cenę mają wpływ praktycznie podwójne koszty pracy czyli demontaż i ponowny montaż elementów, co często okazuje się bardziej czasochłonne niż wybudowanie nowego obiektu.

Niewątpliwie zaletą przy modernizacji istniejących już budynków jest to, że nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę.

W celu opracowania koncepcji hali najlepiej udać się do miejscowego architekta, który doradzi i pomoże w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Niestety nie posiadamy własnych architektów a jedynie konstruktorów, dlatego też z naszej strony możemy wykonać część konstrukcyjną projektu hali, w oparciu o autorskie rozwiązania. Najważniejszym dokumentem, od którego należy zacząć, to uzyskanie warunków zabudowy lub wypisu z miejscowego planu zagospodarowania, co pozwoli określić, jaki budynek można postawić na danej działce.

Jesteśmy firmą wykonawczą dla naszej branży, dlatego też nasz zakres działania obejmuje jedynie część konstrukcyjną czyli wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej przeznaczonej do adaptacji przez miejscowego architekta, wykonanie oraz montaż konstrukcji stalowej, dostawę i montaż: płyt warstwowych, obróbek, rynien, stolarki okiennej i drzwiowej. Nie zajmujemy się przygotowaniem podłoża oraz wykonaniem instalacji wewnętrznych.

 

Jeśli zaciekawiło Cię to co przeczytałeś, a chciałbyś się dowiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu.

FPHU Grażka – Hale Stalowe

tel. 508 123 211 lub 41 254 53 56

e-mail: halewycena@gmail.com

 



« Wróć