pytanie Zadaj nam pytanie
Skorzystaj z formularza on-line
Strona główna linia Blog

Blog

Rodzaje płyt warstwowychData: 11/12/2019

Rodzaje płyt warstwowych

Jaki rodzaj płyt warstwowych wybrać do budowy hali i dlaczego?

Jeśli szukasz optymalnych rozwiązań dla planowanej inwestycji i myślisz o płycie warstwowej, podpowiemy Ci,  jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i dlaczego.

Na rynku spotykamy najczęściej 3 rodzaje płyt izolowanych, czyli tak zwanych płyt warstwowych. Różnią się one rodzajem rdzenia, czyli wypełnieniem, które jest pomiędzy dwoma zewnętrznymi okładzinami z blach stalowych powlekanych. Wewnętrzna blacha ma zazwyczaj jasny kolor, natomiast kolor zewnętrzny płyt warstwowych można wybrać z palety RAL producentów.

Okładzina z blachy gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną, z kolei rdzeń może gwarantować izolację akustyczną, termiczną a także mieć różne parametry ogniowe. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom dostępnych wariantów.

Najbardziej powszechne i ogólnodostępne rodzaje wypełnienia  to:

  • Styropian
  • Piana poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanuratowa (PIR)
  • Wełna mineralna (WM)

 

 

 

 

 

 

Płyty styropianowe

Główną i chyba jedyną zaletą płyt styropianowych jest jej niska cena (najniższa spośród wszystkich rodzajów płyt). Niestety mimo atrakcyjnej ceny, płyty styropianowe mają wiele wad m.in. takich jak krótka żywotność (szybko się utlenia i wykrusza), podatność na uszkodzenia mechaniczne, chłonięcie wody. Ponadto w wypełnienie styropianowe mogą w wejść gryzonie i insekty. Kolejnym minusem jest niska jakość wykonania płyt. W płytach styropianowych rdzeń wykonany jest z pojedynczych bloków styropianowych. Nieciągłość rdzenia zdecydowanie pogarsza parametry mechaniczne całej płyty. W konsekwencji dopuszczalne rozpiętości dla płyt styropianowych są mniejsze, a co za tym idzie, wymagana jest większa ilość niezbędnej konstrukcji wsporczej. Ponadto z większości fabryk „nowa” płyta przyjeżdża na budowę wyprężona lub pojawiają się nieszczelności na zamkach, co powoduje problem z jej montażem oraz umniejsza walory estetyczne budynku. My, jako producent hal stalowych, już od dłuższego czasu odchodzimy od stosowania takich płyt, chyba że Klientowi zależy na jak najtańszym i ekonomicznym rozwiązaniu.

 

Płyty poliuretanowe PUR

Płyty poliuretanowe (w skrócie PUR) są najczęściej stosowanymi płytami w budownictwie. Zaletą tych płyt jest ich wysoka twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (płyty z piany PUR mają twardość porównywalną do deski drewnianej). Płyty poliuretanowe produkowane są przez wiele fabryk w Polsce, w bogatej kolorystyce i wzornictwie, przez co spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Inwestorów czy Architektów. Ich istotną zaletą jest korzystny współczynnik przenikania ciepła , który dla płyty PUR jest 2 razy wyższy (co za tym idzie 2 razy lepszy), niż dla płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Produkcja płyt z rdzeniem z poliuretanem odbywa się na znacznie bardziej zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, dzięki czemu jakość ich wykonania jest znacznie lepsza.

 

Płyty poliizocyjanuratowe (PIR)

Płytę z wypełnieniem z piany PIR stosuje się tam, gdzie wymagane są wyższe współczynniki  pożarowe dla ścian lub dachu, związane ściśle z przeznaczeniem budynku. Parametry pianki PIR są wyższe, ponieważ podczas produkcji tego polimeru wykorzystuje się większa ilość izocyjaninianu niż w przypadku pianek PUR. Załamanie łańcuchów związku chemicznego dla płyty PUR następuje w temperaturze 200 stopni Celsjusza natomiast dla płyty PIR w temperaturze 300 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że współczynniki te nie tylko zapewniają bezpieczeństwo użytkowania budynku na lata, ale też mają wpływ na koszt ubezpieczenia budynku. W ostatnim czasie dość często spotykamy się z sytuacją, że jeśli zastosowana zostanie piana PIR zamiast PUR, ubezpieczenie budynku z reguły jest tańsze.

 

Porównując powyższe rodzaje płyt można przyjąć, że dla uzyskania podobnej izolacyjności cieplnej należy stosować płyty styropianowe o ok. 70% grubsze niż płyty poliuretanowe. Przykładowo odpowiednikiem płyt poliuretanowych o grubości 60 mm będzie płyta styropianowa o grubości 100 mm.  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli wybierzemy mniejszą grubość płyt z rdzeniem poliuretanowym, pozowli nam to obniżyć dodatkowo koszt transportu tych płyt (niższy koszt w przeliczeniu na m2 płyty). Mniejszy jest również koszt elementów uzupełniających (np. krótsze łączniki, mniejsze obróbki).

 

Płyty z wypełnieniem z wełny mineralnej (WM)

Płyta z rdzeniem z wełny mineralnej to płyta produkowana zazwyczaj z kamienia bazaltowego. Płyty takie nadają się do izolacji akustycznej ze względu na swoją dźwiękochłonność  oraz  do izolacji cieplnej. Najwazniejszą zaletą płyt wełnianych jest jej niepalność. Jest to dość istotna właściwość, gdyż na etapie załatwiania pozwolenia na budowę należy uzgodnić ze strażakiem warunki ochrony ppoż. dla planowanej inwestycji. Kolajną ważną zaletą wełny mineralnej jest jej odporność na pleśń i grzyby. Minusem wełny mineralnej jest jej duży ciężar, a co za tym idzie duże obciążenie konstrukcji , które z kolei wpływa na wyższy koszt montażu. Dodatkowo wełna mineralna chłonie wodę i gdyby w trakcie użytkowania powstała jakaś nieszczelność, to materiał ten po zawilgoceniu straci wszystkie swoje właściwości. Dla nas, jako firmy wykonawczej, istotną wadą jest również kruszenie i pylenie podczas prac montażowych.

 

Jak widać, każdy rodzaj płyt warstwowych ma swoje wady i zalety. Planując inwestycję, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymagania dla hali w zależności od jej przeznaczenia, ponieważ inne wymogi odnośnie współczynników przenikania ciepła czy współczynników ogniowych będą dla zwykłych hal magazynowych, przeznaczonych do składowania towarów, a inne dla np. warsztatów samochodowych czy hal produkcyjnych, gdzie na stałe pracują ludzie. Bardzo często czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju płyty warstwowej na poszycie hali jest jej cena. Tutaj najbardziej optymalnym rozwiązaniem są płyty poliuretanowe, które przy korzystnej cenie, wysokiej trwałości i jakości wykonania, pozwolą na szerokie zastosowanie tego materiału przy wielu inwestycjach.

 

Jeśli zaciekawiło Cię to co przeczytałeś, a chciałbyś się dowiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu.

FPHU Grażka – Hale Stalowe

tel. 508 123 211 lub 41 254 53 56

e-mail: halewycena@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



« Wróć